Pokud potřebují lidé peníze, kterých se jim nedostává, mají to nejednou i hodně složité. Protože když se tito ocitnou v tísni, nejednou nejen že nemají peníze vlastní, ale nemohou se spolehnout ani na to, že by jim pomohli v bance. Protože banky jsou proslulé tím, že žadatele důsledně prověřují a kladou na ně nároky, jimž nejednou není snadné vyhovět.
Tak už to prostě chodí. A leckoho z těch, kdo už neví kudy kam a jež v bance odmítli coby nedostatečně kvalitní, tedy bonitní, může zaujmout dejme tomu nabídka zvaná hypotéka bez doložení příjmu. A to proto, že nízké příjmy jsou spolu se záznamy v registrech dlužníků, exekucemi a dalšími záležitostmi často důvodem, proč není takovým lidem vyhověno. A představa, že by tito nemuseli při žádání o půjčku prokazovat své příjmy, je…
… je vlastně mylná, zcestná. Protože každého, kdo někomu své peníze půjčuje, nebankovní společnosti nevyjímaje, zajímá a také musí zajímat, z čeho bude dlužník svůj závazek v případě, že mu bude vyhověno, splácet.
A tak se i u produktů ‚bez doložení příjmů‘ určitě o příjmy žadatelů zajímají. Ovšem k potěše těch, kdo mají příjmy jenom skoupé, respektive je nechtějí vytahovat na světlo, je zde výhodou to, že se u americké hypotéky bez doložení příjmu neklade vůbec takový důraz na jejich přehnanou výši, že tu jde spíše jen o ujišťování se, zda bude mít potenciální budoucí dlužník z čeho splácet. Což je logicky důležité, protože půjčky nejsou dary.
U nebankovních hypoték je takové prokázání příjmů velice prosté a nenáročné, a proto se ho není třeba obávat. A není-li tu něco takové, jaké by se to dalo akceptovat, dá se tu třeba využít i nějaký ten spoludlužník, jenž je schopen se příjmy pochlubit. Nebo tu stačí u podnikatelů doložit třeba i cokoliv, co dokáže, že provozují svoji živnost a že tato neexistuje pouze na papíře.
A tak sice hypotéky bez doložení příjmů neexistují, ale jako by existovaly. A jsou tu i pro ty, jejichž finance jsou velice skoupé.