Rubriky
Vzdělání

Učiliště nebo Vysoká škola?

V dnešní době je důležité se správně rozhodnout pro výběr dalšího vzdělávání. Rozmyslet si co vlastně chceme do budoucna dělat. A co je na tom snad ještě důležitější. Prozkoumat volný pracovní trh. Jací jsou vlastně zaměstnanci vyhledávaní. A jaká šance je uplatnit se. Na co Vám bude titul když o Vás nikdo na trhu práce neprojeví žádný zájem. Právě dnes se především trh práce zaměřuje na řemeslné pozice. A také dělnické profese. Stalo se totiž velkým trendem chodit jen na na střední nebo vysoké školy.

vysoká škola

Každý by chtěl titul. A práci za velké peníze někde v kanceláři. Vždy náš národ platil za to, že máme zlaté české ručičky. Ale momentálně toto tvrzení docela dost pokulhává. Na dělnické a řemeslné práce práce se spíš najímají Ukrajinci nebo občané z Moldávie. Práci dělat chtějí. A ve většině případů za mnohem menší mzdu. Není to dobré řešení díry na trhu práce. Měli by se více motivovat právě současní studenti. Ukázat jím, že řemeslo není nic podřadného. A také se na něm dá vydělat spoustu peněz. Další výhodou je délka studia. Studuje se totiž pouhých 3,5 roku. Oproti tomu na dokončení vysoké školy potřebujete nejdřív dokončit školu střední. A po té minimálně další tři roky na dokončení školy vysoké.

učebna

Po ukončení Střední odborné školy si můžete otevřít živnost. Stačí mít živnostenský list. Opakem odborného učiliště je Vysoká škola. Po jejím vystudování jste na pomyslné špičce studia. Studenti spolu s učiteli tvoří takzvanou akademickou obec. Můžete získat akademický titul. Vysoké školy se dělí na veřejné, státní a soukromé. Ne každý obor se dá studovat na veřejné vysoké škole. za některé obory si prostě musíme připlatit. Tituly, které můžete získat jsou od bakalářského až po doktorát. Na odborné pozice musíte mít právě Vysokou školu. Například v lékařství je obrovská díra po lékařích nebo diplomovaných sestrách. A také učitelích. Jak v mateřských, tak i na základních školách.

Rubriky
Vzdělání

Proč snídat?

Velká spousta lidí po ránu nesnídá, protože jsou buď ve stresu, nemají dostatek času, nebo si prostě už vycvičili žaludek na to, aby neměl hlad. Jiní zase snídani vynechávají, jelikož si myslí, že budou hubnout, protože vynechají „zbatečné” kalorie. To je ale velká chyba!
Tělo po celé noci, kdy nepřijímalo potravu, ale využívalo energii pro provoz vnitřních orgánu, potřebuje zásoby energie doplňit. Je také prokázáno, že lidé, kteří se snídani vyhýbají, bývají podráždění, nesoustředění a podávají celkově horší výkony. Kvalitní snídaně tělo po ránu pěkně nakopne a doplní energii na celý den.
ovocná snídaně
Jedná se o nejdůležitější jídlo dne, které by mělo představovat 20-25% celkového energetického příjmu. Kvalitní snídaně také pomáhá rozpohybovat metabolismus, takže je vhodná při dosahování křivek, po kterých toužíte. Když totiž vynecháte snídani, jste hladoví a chodíte častěji jíst spoustu jiných věcí. Kdežto v opačném případě, vám energie a pocit sytosti může vydržet až do oběda. Vědci také prokázali, že snídající váží v průměru o půl kila méně.
sáčky s čajem
Ideální je jíst hodinu maximálně dvě po probuzení. Snídně by měla probíhat v klidu. Je tak vhodné obětovat 20 minut spánku a užít si pohodovou a vyváženou snídani. Pod pojmem vyvážená je myšleno, že by neměla obsahovat nezdravé tuky, které žalůdek po ránu zatíží, a jednoduché cukry. Ideální jsou potraviny s nízkým glykemickým indexem a složitými cukry. To zajistí, že se snídaně bude trávit déle a my nebudeme mít tak brzy hlad. Můžeme si také dopřát celozrnné pečivo, cereálie (nevhodné je musli, které obsahuje velké množství cukru), vejce nebo třeba jogurt.
stůl po snídani
K pití si uvařte zelený čaj, který rozpohybuje metabolismus a probere Vás. Pokud jste velkými milovníky kávy a nedokážete se ji po ránu vzdát, dopřejte si ji alespoň po pár soustech jídla. Samotná káva na lačný žaludek není vhodná, protože postupem času způsobuje žaludeční potíže. Nevhodné jsou i banány z důvodu nadýmání.

Rubriky
Vzdělání

Atypická zábava pro partu přátel

Máte rádi dobrodružství, preferujete zábavu ve větším množstvím lidí a rádi zkoušíte nové věci? Určitě si proto nesmíte nechat ujít novinku, kterou je escape game Pardubice. Jedná se v poslední době o velmi oblíbenou aktivitu, která si našla oblibu doslova a do písmene u všech, kteří si to na vlastní kůži zkusili a našli v tom tu krásu a zajímavost. Pokud se tedy nebojíte zkoušet nové a netradiční věci a zároveň utužovat kolektiv, určitě se na to taky vrhněte.

útěk člověka

Jaká jsou pravidla?

Pravidla vám vysvětlí ochotný personál na místě, tudíž se nemusíte bát, že byste netušili, o co jde, a co bude vašim úkolem. Není nicméně od věci se již dopředu seznámit alespoň s prvotními podmínkami a pravidly, abyste byli aspoň trošku v obraze a tušili, na co se připravit a co očekávat.
 
–          2­ ­- 5členný tým – hru můžete hrát pouze s nejlepším kamarádem, anebo si přizvat rovnou celou partu, víc hlav toho víc vymyslí, tudíž ve větším počtu je to samozřejmě o něco snadnější
–          75 minut – na vyřešení úlohy budete mít předem stanovený čas, a to konkrétně hodinu a čtvrt
–          Cílem je dojít až na samotný konec, prolouskat se řádkou různých nápověd, skrytých indicií, jednoduchý i zákeřnějších hádanek, efektivních skrýší a podobně

visací zámek 

Zažijte počítačovou hru naživo

Při čtení popisu vám možná může připadat, že se jedná jakoby o nějakou počítačovou hru, akorát naživo. Máte pravdu, k tomuto to připodobňuje spousta návštěvníků. Budete mít totiž za úkol živě řešit jednotlivé problémy, debatovat je se svými kolegy, přemýšlet nad nimi a postupovat dál a dál ke svému cíli. Zároveň nebudete mít po ruce tlačítko escape, kterým byste mohli uniknout. Ven se dostanete až po vypršení časového limitu nebo po úspěšném dřívějším splnění všech úkolů. Je to tedy určitě zábava, která utuží nejenom vaše kamarádské dobré vztahy, ale která také pořádně prověří vaši logiku, schopnosti uvažovat a přemýšlet racionálně i v časovém vypětí.