Rubriky
Vzdělání

Proč snídat?

Velká spousta lidí po ránu nesnídá, protože jsou buď ve stresu, nemají dostatek času, nebo si prostě už vycvičili žaludek na to, aby neměl hlad. Jiní zase snídani vynechávají, jelikož si myslí, že budou hubnout, protože vynechají „zbatečné” kalorie. To je ale velká chyba!
Tělo po celé noci, kdy nepřijímalo potravu, ale využívalo energii pro provoz vnitřních orgánu, potřebuje zásoby energie doplňit. Je také prokázáno, že lidé, kteří se snídani vyhýbají, bývají podráždění, nesoustředění a podávají celkově horší výkony. Kvalitní snídaně tělo po ránu pěkně nakopne a doplní energii na celý den.
ovocná snídaně
Jedná se o nejdůležitější jídlo dne, které by mělo představovat 20-25% celkového energetického příjmu. Kvalitní snídaně také pomáhá rozpohybovat metabolismus, takže je vhodná při dosahování křivek, po kterých toužíte. Když totiž vynecháte snídani, jste hladoví a chodíte častěji jíst spoustu jiných věcí. Kdežto v opačném případě, vám energie a pocit sytosti může vydržet až do oběda. Vědci také prokázali, že snídající váží v průměru o půl kila méně.
sáčky s čajem
Ideální je jíst hodinu maximálně dvě po probuzení. Snídně by měla probíhat v klidu. Je tak vhodné obětovat 20 minut spánku a užít si pohodovou a vyváženou snídani. Pod pojmem vyvážená je myšleno, že by neměla obsahovat nezdravé tuky, které žalůdek po ránu zatíží, a jednoduché cukry. Ideální jsou potraviny s nízkým glykemickým indexem a složitými cukry. To zajistí, že se snídaně bude trávit déle a my nebudeme mít tak brzy hlad. Můžeme si také dopřát celozrnné pečivo, cereálie (nevhodné je musli, které obsahuje velké množství cukru), vejce nebo třeba jogurt.
stůl po snídani
K pití si uvařte zelený čaj, který rozpohybuje metabolismus a probere Vás. Pokud jste velkými milovníky kávy a nedokážete se ji po ránu vzdát, dopřejte si ji alespoň po pár soustech jídla. Samotná káva na lačný žaludek není vhodná, protože postupem času způsobuje žaludeční potíže. Nevhodné jsou i banány z důvodu nadýmání.