Rubriky
Dům a byt

Barvy v ložnici

Když zařizujeme ložnici, přemýšlíme samozřejmě nejdříve o jejím umístění. Měla by to být místnost co nejklidnější, daleko od rušivých zdrojů zvenčí i zevnitř domu. Ideální je orientace do klidné zahrady. Ne každý z nás má ovšem tuto možnost. Pak volíme místnost, kde je možné alespoň v klidu pravidelně větrat okny. Dále je potřeba věnovat pozornost vybavení nábytkem. Jeho množstvím v tomto případě spíše šetříme, hlavní by měla být pohodlná, dostatečně velká postel s kvalitní matrací. Ovšem nesmíme zapomenout také na barvy, které v této místnosti použijeme. Ony totiž barvy v interiéru ovlivňují naše emoce a nálady mnohem více, než si většinou uvědomujeme! Teprve v případě, že v ložnici použijeme barvy, které nám „sedí“, vykouzlíme opravdu to pravé místo pro krásné snění!

barvy na štětcích - kopie

Obecně barvy zařazujeme podle kultury a prostředí, kde jsme vychováváni. U nás asi všichni známe „škatulkování“ barev ve smyslu: černá – smutek, bílá – čistota, modrá – kluk, růžová – holka nebo červená – láska. Ale jak se v barevné problematice orientovat a vybrat barvu výmalby místnosti, nábytku, textilních i jiných doplňků a lůžkovin tak, aby to vyhovovalo právě našim individuálním potřebám? Inspirovat nás může například to, jak na barvy pohlíží feng shui!

Bílá

Ta je nejen symbolem čistoty, ale také dokonalosti. Vnáší světlo do míst, kde se ho nedostává. Hodí se do ložnic, dětských pokojů, kuchyní a koupelen.

Černá

Symbolizuje vše záhadné a skryté. Pokud ji použijeme jako barvu doplňkovou a v severní části domu, podpoří naši životní energii!

Červená

Jde o symbol ohnivé životní energie. Probouzí aktivitu, stimuluje. Pomáhá přitahovat opačné pohlaví. Je vhodná do místností, kde je potřeba energie.

Modrá

Je barvou odpočinku a klidu. Hodí se do ložnic a dětských pokojů a místností určených pro relaxaci. V tmavších odstínech posílí splnění přání!

Fialová

Tato barva je barvou nejvyšší moudrosti, dobra a lásky. Nejlepší je její použití v meditačních místnostech či pracovnách. Ovšem pozor! Pokud ji použijeme příliš, mohou se dostavit bolesti hlavy nebo dokonce psychické problémy.

Zelená

Barva harmonie, klidu a uzdravení. Hodí se do všech místností.

ložnice tyrkysová

Hnědá

Barva země, dřeva. Vychází z ní vitalita i klid. Podobně jako zelená se hodí do všech částí domu.

Oranžová

Představuje svobodu, tvořivost, optimismus. Vhodná do místností, kde se setkáváme a komunikujeme s ostatními lidmi. Například do obývacích pokojů.

Žlutá

Barva, která vylepšuje náladu, zbavuje nás obav, rozveselí, zbaví ostychu. Pomáhá ovšem také soustředění, učení. Nejlépe její sílu využijeme v pracovnách, pokojích studentů, ale také obývacích pokojích.