Za poznáním do Třeboně

Srdcem města je Masarykovo náměstí, kde můžete dodnes obdivovat domy s renesančními a barokními štíty. Za prohlédnutí stojí dům Štěpána Netolického, dům u Bílého koníčka, starou radnici s věží, renesanční kašnu nebo barokní mariánský sloup.
V domě Štěpánka Netolického najdete expozici věnovanou rybářství a také muži, jehož jméno nese. Se zakládáním rybníků začal právě on a jeho dílem je i legendární Zlatá stoka. Na náměstí navazuje komplex budov zdejšího zámku a přilehlý park. V prostorách zámku najdete i Dům přírody Třeboňska.
domy Třeboně
Nedaleko Masarykova náměstí se nachází kostel svaté Panny Marie Královny a sv. Jiljí a klášter, upravený v gotickém stylu. Z jiného soudku je zde pivovar Bohemia Regent, který je v původní podobě z 19. století, avšak tradice vaření piva v Třeboni je mnohem delší, první zmínka je ze 14. století.
mariánský sloup
Třeboňsko je protkané mnoha rybníky, první obejděte Svět, můžete to vzít naučnou stezkou nazvanou Cestou kolem světa, která je dlouhá asi dvanáct kilometrů, začíná i končí na náměstí v Třeboni. Můžete také Svět obeplout lodí, vyhlídková plavba trvá asi padesát minut. Příjemnou procházku slibuje Stezka zdraví, začíná u parkoviště za Hradeckou bránou a je dlouhá asi čtyři kilometry.
rybník na Třeboňsku
Další naučné stezky provedou turisty Třeboňskem , například okruh kolem rybníka Velký Lomnický vás seznámí se zdejším ptactvem a vodními živočichy. Za hezkého počasí se můžete svlažit v rybníku Svět nebo Rožmberk, případně vyzkoušet některý další v CHKO Třeboňsko, bezvadné koupání slibují i okolní pískovny. A, když by vám počasí nepřálo zamiřte do wellness centra lázní Aurora, jehož součástí je plavecký bazén a relaxační vodní prvky s mírně slanou vodou. Menší bazén je i v Bertiných lázních, ten však může veřejnost navštívit jen v omezeném čase. A další den můžete zajet do 40 kilometrů vzdáleného vodního světa Gmundu do Rakouska.