Rubriky
Moto

Řidiči

Dnešní situace je taková, že řidičský průkaz dostane kde kdo. Stačí mít věkovou hranici a tady máš papíry. Podle toho to pak na našich silnicích vypadá. Mladí si myslí, že se jim nic stát nemůže. Jim ne, možná sousedovi, to ano, ale jim ne. A právě proto nám podél silnic přibývá křížů a pomníčků. Právě kvůli těmto lidem. Ne, nemyslete si, že ti starší jsou o něco lepší. Někteří opravdu ne. Ale přece jen mají naježděno více kilometrů, takže mají větší zkušenosti a tím lépe mohou z nouzové situace vybruslit. To, co se nepodaří mladému řidiči, ani kdyby se rozkrájel na velmi jemné nudličky, může „starý kus“ zachránit.  

vnitřek vozu

Ale je pravdou, že i mezi nimi se najdou namyšlenci, kteří jezdí opravdu hrozně. Neplatí na ně ani kamery ani pokuty, nic. Většinou jsou to synáčkové bohatých tatínků, nebo přímo oni sami. A zde, kde by měla začít šoférská výchova, se odehrává něco jiného. Tatíček pokřikuje na každého jiného neslušné nadávky a haní jejich umění řídit. Sám jezdí jako ožralý nájezdník, ale on je král silnic a kdo je víc? Takže mladý mozeček to přebírá od svého tatíka jaksi automaticky a když pak má svoje papíry, chová se ještě hůře než jeho povedený otecko.  

auto

Co proti těmto blbcům podniknout? U nás nic. Pokutě se jen vysmějí. Chce to prostě jim brát řidičáky za jakýkoli přestupek vážnějšího charakteru.  

Nedávno byl někde článek o tom, jaký je rozdíl mezi pokutami u nás a ve Švýcarsku. Šlo tehdy tuším o jízdu za sanitkou v udělané cestě. U nás je prý pokuta jen do pěti tisíc, v cizině prý padesát tisíc na naše peníze. Neověřoval jsem to, takže přesnějšími údaji nemohu sloužit. Nevím proč, ale věřím tomu. Doufejme, že vy sami jste slušní a že se s těmi vám podobnými budete setkávat na silnicích. Té druhé skupině se, bohužel nevyhnete, ale přesto. Oplácejte jim slušností a klidem, tak je nejlépe usměrníte. A když to nejde tak…