Rubriky
Sport

Jak začít pravidelně sportovat?

Začínáte cvičit, abyste shodili nadbytečná kila nebo protože chcete být fit a vaše tělo sport potřebuje? Řekneme vám několika zásad, které platí pro pokročilé sportovce i pro ty, kteří teprve chtějí začít sportovat. Klíčem k úspěchu je, nastavit si reálné cíle a očekávání. No a pak jen:
kondiční běh.jpg
Vyberte si sport, který vás bude bavit
Je potřeba si zvolit sport, který vás bude bavit. Ideální je mít několik oblíbených pohybových aktivit, které můžete prostřídat v případě, že vás omrzí rutina nebo tělo bude potřebovat jinou zátěž. Je dobré se taky zamyslet nad tím, jestli inklinujete ke kolektivním nebo individuálním sportům. Každému vyhovuje něco jiného a u obou najdete klady i zápory. U individuálních aktivit se nemusíte na nikoho ohlížet a jdete sportovat kdykoliv se vám zachce. Na druhou stranu, pokud máte krizi a nechce se vám jít hýbat, skupina vás lehce přemluví.

Zvolte vhodnou frekvenci cvičení
Na začátku si neplánujte hned několik tréninků do týdne. Vícefázové tréninky nechte pokročilým a profi sportovcům. Naopak pokud chcete, aby na vás bylo sportování znát, nebude stačit jedna aktivita týdně. Lehce byste pak mohli sklouznout k tomu, že tréninky vynecháte úplně. Z počátku tedy volte 2-3 tréninky za týden. Frekvenci pak můžete zvýšit.rekreační plavání.jpg

Dbejte na správné provedení
Ať už jste pokročilý sportovec nebo začátečník, vždycky se snažte o co nejlepší provedení cviku, techniku hry apod. V plavání, squash, anebo posilování dbejte na kvalitu pohybu více než na kvantitu. U prvních tréninků je dobré si zaplatit trenéra. A opravdu ho najdete i pro všechny rekreační sporty. Pro běh, in-line bruslení i pro zmíněné plavání. Určitě se vám to do budoucna vyplatí. Pokud začínáte cvičit sami doma s vlastní vahou, snažte se nastudovat základní posilovací techniky a způsoby dýchání.
Namotivujte se
Způsob, jak se správně namotivovat ke sportování, je pro každého jiný. Takže jmenujme ty nejčastější. Kupte si permanentku na cvičení, pořiďte si nové sportovní oblečení, choďte cvičit s přáteli. A hlavně vydržte danou aktivitu pravidelně dělat minimálně několik týdnů. Jedině pak uvidíte první výsledky, které vás dále namotivují. Z cvičení si udělejte rutinu a naplánujte si ho do diáře stejně tak, jako si plánujete pracovní schůzku.