Co dělat při ztrátě zaměstnání

Vydejte se na pracovní úřad
Tam by měly vést vaše první kroky. Pokud máte finanční rezervu, nebo si chcete hledat práci sami, evidence na úřadu práce není povinná. Má však určité výhody. Při splnění určitých podmínek máte právo na podporu v nezaměstnanosti a úřad práce vám může při hledání zaměstnání aktivně pomáhat. V případě, že na podporu v nezaměstnanosti nárok nemáte, stát za vás bude platit zdravotní pojištění. Sociální pojištění vám hrazeno nebude, ale doba evidence na úřadu práce vám bude započítaná jako účast na důchodovém pojištění. A to po dobu pobírání podpory v nezaměstnanosti, ale maximálně rok po dobu, kdy vám podpora nenáleží.
klíč v kapse
Přemýšlejte o změně oboru
Pokud nemáte ve svém oboru profesní uplatnění, řešte to cestou různých rekvalifikací a stáží. S jejich nabídkou vám může pomoci pracovní úřad. Možná se tak propracujete k profesi, která vás bude bavit víc než předchozí.

Jednejte aktivně
Sledujte nabídky zprostředkovatelských portálů, udělejte si seznam společností, kde byste chtěli pracovat. Prohlížejte weby různých firem, mnohé mají sekci „kariéra“, kde poptávají zaměstnance, nebo nabízejí externí spolupráci. Rozesílejte svůj životopis na různá místa i tam, kde zrovna nikoho nehledají.

Dejte si záležet na životopise
Životopis je vaším obrazem. Pokud si nejste jisti pravopisem, nechte si ho někým zkontrolovat. Přiložte motivační dopis, který by měl vypovídat o vašem skutečném zájmu o práci u určité společnosti. Neměl by být tedy obecný jako životopis, ale měl by oslovit konkrétního potenciálního zaměstnavatele. Na internetu najdete mnoho návodů a formulářů na tvorbu životopisu a motivačního dopisu.

Buďte trpěliví, nenechte se odradit
Nezaměstnaných je mnoho a volných pracovních míst stále málo. Nebuďte proto zklamaní, pokud nezískáte hned první místo, o které se budete ucházet. Neklaďte si to za vinu a nezačněte o sobě pochybovat. Pokračujte v hledání.
hledat práci na pc
Za svou situaci se nestyďte, naopak o ní mluvte
Svěřte se přátelům a známým. Můžete s překvapením zjistit, že i oni nebo někdo z jejich rodiny řešili či řeší podobnou situaci. To vás duševně povzbudí. Kromě toho vaši přátelé mají další přátele a známí další známé. Nevíte, odkud může zajímavá nabídka přijít.